O REKORDZIE

Historia Rekordów Polski

2003 - Piotrków T.: 30-way
2008 - Ostrów Wlkp.: 45-way
2012 - Klatovy, Czechy: 70-way
2015 - Klatovy, Czechy: 100-way

O rozwoju każdej dyscypliny sportu decydują dwa kluczowe elementy: zawody i rekordy. Zawody to arena rywalizacji – znakomita motywacja sportowego rozwoju. Rekordy są natomiast bezwzględnym wskaźnikiem maksymalnych osiągnięć. Kreują cele i marzenia najlepszym sportowcom przesuwając granice ludzkich możliwości wciąż dalej i dalej.

Spadochroniarstwo nie jest wyjątkiem. Jako dyscyplina z zaledwie kilkudziesięcioletnią tradycją, wciąż odkrywa przed nami nowe możliwości. Dowodem na to są nieustannie pobijane rekordy narodowe i świata w każdej z odmian spadochroniarstwa.

Koronną dyscypliną spadochroniarstwa jest BIG-WAY, czyli budowanie wielkich formacji w powietrzu. Jako chyba jedyna dyscyplina sportu nie opiera się wprost na rywalizacji, a skupia na wspólnym kreowaniu jednego celu jakim jest zbudowanie zakładanej figury podczas swobodnego spadania z prędkością przekraczającą 200km/h.

Przekroczenie magicznej liczby 100 skoczków na niebie jest granicą symboliczną i wielkim osiągnięciem. Wymaga niezwykłej precyzji, zaufania, dyscypliny i bardzo profesjonalnego zaplecza technicznego oraz logistycznego. Jak trudny to wyczyn pokazuje fakt, że 100-osobowy rekord świata został pobity dopiero w 1986 roku, a do dnia dzisiejszego tylko 7 krajom na świecie udało się pobić narodowy rekord przekraczający 100 osób. Te kraje to Niemcy, Rosja, Francja, Wielka Brytania, Kanada, Brazylia i Australia.

W sierpniu 2015 roku do czeskiego miasta Klatovy zjedzie się cała elita polskiego spadochroniarstwa, która podejmie wyzwanie dołączenia naszego kraju do tej wąskiej grupy. Będziemy chcieli ustanowić nowy Play Rekord Polski tworząc na niebie 100-osobową formację w kolorach naszej pięknej, biało-czerwonej flagi narodowej. Jeżeli nam się uda – Polska dołączy do ekskluzywnego „Klubu 100” na ósmej pozycji i będzie to spektakularny sukces całego polskiego lotnictwa!

Aby ten rekord był możliwy, poświęciliśmy bardzo wiele lat pracy nad rozwojem tej dyscypliny w Polsce. Przez ostatnie 8 lat organizowaliśmy wiele narodowych i międzynarodowych imprez w Polsce i za granicą. Członkowie polskiej grupy Bigways.pl wzięli udział w wielu imprezach na całym świecie ucząc się organizowania i inżynierii wielkich formacji. W 2008 roku Polacy zbudowali formację 45-osobową, a w 2012 udało się przez 2 sekundy utrzymać formację 70-way co jest aktualnym rekordem Polski. W latach 2009-2012 organizowaliśmy w Polsce największe europejskie imprezy Bigway’owe o nazwie Euro Bigway Camp, gdzie Polacy mieli możliwość zdobywać doświadczenie. Również rozwój tuneli aerodynamicznych w ostatnich latach bardzo podniósł poziom umiejętności technicznych i wydaje nam się, że jeżeli wszyscy najlepsi skoczkowie w Polsce zaangażują się w projekt, to Polska jest już gotowa, aby przekroczyć magiczną granicę 100.

Polski 100-way będziemy pobijać z 5 samolotów lecących w szyku nad czeskim miastem Klatovy. To tam znajduje się baza firmy Pink Skyvan Aviation – najlepszego dostawcy samolotów do skoków w Europie, który zapewnia nam możliwość skoków z jednocześnie 5 samolotów wyposażonych w aparaturą tlenową.

Próby bicia rekordu będą ściśle nadzorowane przez zespół międzynarodowych sędziów FAI (Fédération Aéronautique Internationale) pod egidą Aeroklubu Polskiego. Do bicia Play Rekordu Polski została wydelegowana również elitarna grupa reprezentantów Wojska Polskiego.

Czy nam się uda? Zobaczymy już niedługo!

Zespół Bigways.pl